Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová - kde všade sa nachádza?

Zistilo sa, že kyselinu hyaluronovú produkuje telo prirodzene a jej úlohou je naväzovať vodu a vytvárať gélovitú štruktúru.  Neskôr sa zistilo, že kyselina hyaluronová hydratuje pokožku a vlasy, nachádza sa aj vo výplni očnej gule a v ďasnách, je prirodzenou súčasťou nosovej sliznice, nachádza sa v horných dýchacích cestách a v močovom mechúre, okrem toho aj v kĺboch, kde sa správa ako tlmič nárazov. Kyselina HA pomáha odstraňovať odpad z buniek, ktoré nemajú priamu dodávku krvi alebo malý krvný obeh napr. chrupavka.  Okrem toho kyselina hyaluronová dokonca pomáha vytvárať nové bunky.

Každý človek má zhruba 15 gramov kyseliny hyalurónovej. Najvyššie koncentrácie sú v tekutinách v očiach a v kĺboch. Vo veku 40 rokov produkuje telo iba polovicu kyseliny hyaluronovej, pretože jej produkcia vekom výrazne klesá. 

ampulky s kyselinou hyaluronovouKyselina hyaluronová v pokožke a jej účinky na pleť

Koža tvorí 15 percent našej telesnej hmotnosti. Kolagén a kyselina hyaluronová  základné stavebné prvky kože. Kolagén spevňuje pleť a kyselina hyaluronová vyživuje a hydratuje kolagén. Kyselina hyaluronová zadržuje vodu a udržuje kolagén vlhký a elastický. V bunkách pokožky dokáže prísunom vody zväčšiť svoj objem na 1000-násobok. Preto je ideálna pre zabezpečenie hydratácie pleti. V mladosti je pleť bacuľatá, hladká, pružná, plná vďaka vysokej koncentrácii kyseliny hyaluronovej. Vekom sa v tele stráca. Produkuje sa menej. Koža vysychá, pokožka je menej pružná a vznikajú prvé vrásky. 

Pre spomalenie procesov starnuia je vhodné používať kyselinu hyaluronovú. Kyselinu hyaluronovú je možné dopĺňať formou kozmetiky – gély, krémy, séra, ampulky (koncentráty), formou výživového doplnku alebo injekčne. Pomáha stimulovať tvorbu kolagénu doplnením vlhkosti a výživy kolagénu a spomaliť proces starnutia.

Kyselina hyaluronová voľne preniká pokožkou a nesie zo sebou aj iné účinné látky. Kozmetické prípravky hydratujú pleť – pleť pôsobí živšie, je hydratovaná a jemnejšia na dotyk. 

Iné pozorované účinky kyseliny hyaluronovej vo všeobecnosti

 • Nárast energie
 • Hojenie rán
 • Ochrana proti vírusom, baktériám a iným mikroorganizmom v orgánoch 

Ktoré potraviny obsahujú kyselinu hyaluronovú?

Nemusíte hneď hľadať výživový doplnok s obsahom kyseliny hyaluronovej. Aby ste jej produkciu stimulovali potrebujete dodržať nasledovné zásady:

Pitný režim

Kyselina hyaluronová potrebuje vodu, aby rozvinula svoj objem. Vypite denne 10 pohárov vody.

Vývary

Kyselina hyaluronová sa nachádza v koži. Vývary z mäsa, ktoré nie je zbavené kože je výborným zdrojom kyseliny hyaluronovej. 

Vitamíny a minerály 

Vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú syntetizovať kyselinu hyaluronovú sú horčík, fytoestrogén, retinoidy (Vitamín A/Retinol), zinok najlepšie v strave. Výživové doplnky telo nedokáže tak dobre zúžitkovať ako v pestrej a bohatej strave plnej vitamínov a minerálov.

Vyhýbať sa slnku 

Počas slnečných aj zamračených dní sa odporúča ochrana očí slnečnými okuliarmi, pretože koža okolo očí je veľmi tenká a vystavovanie sa slnku spomaľuje tvorbu kyseliny hyaluronovej. Počas slnečných dní je vhodné používať opaľovacie krémy s obsahom zinku.

Kvalitné doplnky výživy

Čo by sme neurobili pre krásnu pleť bez vrások aj vo vyššom veku. Vekom množstvo kyseliny hyaluronovej v tele ubúda a odporúčame Vám dámy pár krát do roka užívať doplnok kyseliny hyaluronovej ako prevenciu vrások.

Kvalitná kyselina hyaluronová prispieva nielen ku krásnej pokožke, ale aj ku zdraviu vašich kĺbov. Kombinácia kyseliny hyaluronovej, kremíka a vitamínu C je to pravé na pokožku a kĺby. Švédska spoločnosť Swedish Nutra vyvinula doplnok výživy vo forme sirupu s obsahom kyseliny hyaluronovej s malou molekulovou hmotnosťou, kremíka a vitamínu C. Mesačná protivrásková kúra párkrát do roka Vám dopomôže ku krásnej pleti.

Kyselina hyaluronová v kozmetike

Kyselina hyaluronová je obľúbená látka v kozmetickom priemysle vďaka jej hydratačnému potenciálu. Pri prvých vráskach pre ženy vo veku 30-40 rokov je veľmi účinná. Dopĺňa potrebnú hydratáciu, aby nedošlo k vzniku hlbokých vrások jej úbytkom vekom. Hyaluron gél, sérum a ampulky obsahujú vysoké koncentrácia kyseliny hyaluronovej. Hyaluron krémy obsahujú aj iné učinné látky, ktoré dodávajú pleti potrebnú výživu.

devee hyaluron gél kyselina hyaluronováKyselina hyaluronová 

Ampulky alebo gélové preparáty s obsahom vysokomolekulárnej kyseliny hyaluronovej sú najlacnejšie. Väčšinou sa predávajú vo väčších baleniach - od 10 po 30 ampuliek v relatívne nízkej cene. Ich nevýhodou je, že veľké molekuly nedokážu preniknúť do hlbších vrstiev pokožky. Ale to sa týka aj iných účinných látok v kozmetike. 

Kyselina hyaluronová môže mať rôznu molekulovú hmotnosť:

 • malé molekuly - prenikajú do najnižších vrstiev pokožky
 • stredné molekuly - prenikajú do stredných vrstiev pokožky
 • veľké molekuly - prenikajú do najplytších vrstiev pokožky
 • zosieťovaný typ / 4D - kyselina hyaluronová, ktorá vytvára sieť a predstavuje predovšetkym hydratačný profil (crosspolymér)
 • lipozomálna kyselina hyaluronová sa uvoľňuje postupne

Tajomstvo úspechu

Kvalitný hyaluronový prípravok obsahuje čistú kyselinu hyaluronovú (100-fold). Zákazníci sa nás často pýtajú koľko percent tvorí kyselina hyaluronová v danom výrobku. Ale ešte nikdy sa nás neopýtali, či sa vo výrobku nachádza 100% čistý hyaluronový prášok a zriedka kedy ich zaujíma veľkosť molekúl. Značky Devee a Wellmaxx v kozmetike používajú 100% čistý hyaluronový prášok minimálne v podiele 2%-3% s obsahom 3x kyselina hyaluronová, 4x kyselina hyaluronová, alebo 5x kyselina hyaluronová. 

 • kvalitný hyaluron gél napr. Devee Hyaluron gél superkoncentrát, ktorý obsahuje 3x kyselinu hyaluronovú (malé, stredné a veľké molekuly)
 • kvalitné hyaluron sérum napr. Devee Hyaluron sérum platinové, ktoré obsahuje 4x kyselinu hyaluronovú (malé, stredné a veľké molekuly, zosieťovaný cross polymér)
 • kvalitné hyaluronové ampulky Wellmaxx Skineffect 7x2ml, ktoré obsahujú 4x kyselinu hyaluronovú a sú vhodné aj do salónov pre micro-ihličkovanie.
 • Kyselinu hyaluronovú zapracujete do pokožky použitím galvanickej alebo mikroprúdovej žehličky, pre dosiahnutie maximálnych efektov.

Dodatočná starostlivosť o pleť

Kombinácie kyseliny hyaluronovej s inými účinnými látkami - peptidy, kaviár, morský planktón, extrakty z rias, z morského hodvábu a iné  posúvajú kozmetiku na ešte vyššiu úroveň. Kyselina hyaluronová je tak obohatená o látky, ktoré stimilujú tvorbu kolagénu, stimulujú regeneráciu a aktivujú samoreparačné mechanizmy. Spoločnosti Devee a Wellmaxx si dávajú záležať na kvalitnom výbere každej účinnej látky. Ich high tech omladzujúce kozmetické rady sú naozaj špička na trhu v dostupných cenách.  

Upozornenie - pravda o kyseline hyaluronovej:

mikroprúdová žehlička na pleť a kyselina hyaluronováMýtus 1: Kyselina hyaluronová dokonale vyhladzuje aj hlboké vrásky. 

Kyselina hyaluronová je zásobou vlhkosti. Uskladňuje a dodáva vlhkosť kožným tkanivám - aj kolagénu. Kyselina hyaluronová je ako prameň vlhkosti, z ktorej tkanivá čerpajú vodu. Je preto nesmierne dôležitá aj pre kolagén. Hydratovaná pleť stárne oveľa pomalšie. Kyselina hyaluronová naviazaním vody zväčší svoj objem a tým vytlačí vrásky. Ale nedokáže robiť zázraky. Nie sama! Pre čo najefektívnejšie zapracovanie používajte galvanickú alebo mikroprúdovú žehličku.  Kyselina hyaluronová je polovica úspechu, a použitie žehličky na pleť je ďalšia polovica úspechu.

Najúčinnejším prostriedkom na vrásky je kombinácia kyselina hyaluronová + stimulátor tvorby kolagénu = peptidy.  Peptidy sú novšia technológia a fungujú nasledovne: Pri rozpadávaní kolagénu sa v pleti nachádzajú peptidy, ktoré informujú mozog o tom, že došlo k rozpadu kolagénu a mozog vyšle informáciu, aby sa kolagén doplnil. Peptidová kozmetika dodáva pleti peptidy, ktoré "falošne" poskytujú informáciu, aby sa doplnil kolagén. Preto sú veľmi účinné aj na hlboké vrásky. Ale kolagén potrebuje prísun vody, preto ich kombinácia s kyselinou hyaluronovou je to najlepšie. TOP anti-aging prostriedky sú peptidy a kyselina hyaluronová. 

Wellmaxx vyvinul peptidovú radu, ktorá je vhodná aj na mimické vrásky: Wellmaxx Cellular lift. Používa sa ráno a večer. 

Pri kozmetických prípravkoch je najdôležitejšia trpezlivosť a dôslednosť. Žiaden krém nerobí zázraky. Aj životný cyklus kožných buniek trvá 28 dní, preto zotrvajte v používaní aspoň mesiac až dva, aby ste objektívne zhodnotili účinnosť daného prípravku. 

kyselina hyaluronová a kaviár darčeková sadaMýtus 2: Kyselina hyaluronová pleť hydratuje a nevysušuje. 

Schopnosť kyseliny hyaluronovej hydratovať alebo vysušovať pleť je naozaj pravdivý protiklad. U niekoho môže kyselina hyaluronová pokožku hydratovať a u niekoho zase naopak – vysušovať. Prejavuje sa to predovšetkým u prípravkov, ktoré majú vysoký podiel kyseliny hyaluronovej napríklad Hyaluron gél alebo Hyaluron sérum. Vysušovanie pokožky po nanesení Hyaluron gélu alebo séra sa prejavuje zväčša u osôb, ktoré žijú v suchých oblastiach. Keď je vlhkosť vzduchu veľmi nízka tak nanesená kyselina hyaluronová má tendenciu ťahať vodu z pokožky. Vznikne opačný účinok – pokožka nie je hydratovaná, ale vysušovaná. Preto po nanesení gélu alebo séra je dôležité pleť hydratovať krémom – hydrokoncentrátom.

Dôležité: Keď používate žehličku na pleť s hyaluronovým prípravkom (gél, sérum, ampulky), nanášajte ich vždy na mierne navlhčenú pleť a prechádzate hlavicou žehličky po tvári tak, aby sa hlavica kĺzala. 

Kyselina hyaluronová je HIT. Darčekový set kvalitnej anti-aging kozmetiky s kyselinou hyaluronovou poteší každú ženu nie len na Vianoce, ale aj na akýkoľvek iný sviatok. 

Pokiaľ neviete čím potešiť Vašich blýzkych, kvalitnou kozmetikou určite zabodujete u každej ženy. Spoločnosti Wellmaxx a Devee majú ponuku naozaj širokú, je na Vás, či chcete čistú kyselinu hyaluronovú, alebo kombináciu s retinolom, s peptidmi alebo s kaviárom.

Už v predaji Wellmaxx Hyaluron5 s 5x kyselinou hyaluronovou.

wellmaxx hyaluron5 5x kyselina hyaluronova