Kmeňové bunky

Rastliny a rastlinné účinné látky sú bežne používané a nesmierne dôležité pre oblasť medicíny, farmácie, potravinový a kozmetický priemysel. Kozmetický priemysel je rýchlo sa rozvíjajúci trh. Živočíšne a ľudské kmeňové bunky sú na trhu už nejakých pár rokov, ale existujú aj rastlinné kmeňové bunky. Kmeňové bunky stále ostávajú v neustále skúmanom štádiu, aby sa ich benefity dokázali zúžitkovať na maximum. Ale každým dňom sa prichádza na niečo nové a výskum napreduje. 

Vo všeobecnosti je cieľom kozmetických firiem stimulovanie rastu nových buniek.

kmeňové bunky

Dva druhy kmeňových buniek 

Kmeňové bunky majú neuveriteľný potenciál sa zmeniť na akýkoľvek typ bunky - v rastline, živočíchovi aj u ľudí. Pri delení kmeňových buniek vznikajú nové alebo iné typy buniek so špecifickou funkciou napr. kožné bunky. Existujú dva typy kmeňových buniek – embryonálne a dospelé, keďže aj kmeňové bunky majú svoje vývojové štádiá, kým zaujmú miesto v organizme do ktorého sa aplikujú podľa funkcie bunky, ktorú nahrádzajú a na ktorú sa majú zmeniť.

Embryonálne kmeňové bunky

Embryonálne kmeňové bunky sú exogénne a získané resp. zozbierané z vonkajších zdrojov – z ľudských oplodnených vajíčok. Po zbere sú tieto kmeňové bunky kultivované v bunkových kultúrach a upravované tak, aby sa zmenili na určité typy špecializovaných buniek a používajú sa na liečbu poranení a ochorení. 

Kozmetickí špecialisti zväčša nepoužívajú oplodnené embryonálne kmeňové bunky, ale neoplodnené. Je nemožné začleniť živé kmeňové bunky do kozmetických výrobkov. To sa zatiaľ nepodarilo.

Namiesto toho kozmetický experti vyvíjajú účinné peptidové a enzýmové komplexy, rastové faktory rastlinné kmeňové bunky, ktoré po nanesení na pleť ochraňujú ľudské kmeňové bunky pred poškodením a degradáciou, alebo stimulujú tvorbu vlastných kmeňových buniek.

Dospelé kmeňové bunky

Dospelé kmeňové bunky slúžia na udržiavanie, regeneráciu a opravu tkanív, v ktorých a nachádzajú napr. v orgánoch a v pokožke. V skutočnosti koža je najväčšia zásobáreň kmeňových buniek v tele. Kožné telové bunky sa nachádzajú v bazálnej vrstve epidermy v blízkosti vlasových folikulov a potných žliaz, kde ostávajú nečinné, až kým nie sú vyslané na regeneráciu poranenia alebo ochorenia kože.

Keďže vrchná vrstva kože sa neustále obmieňa, pri delení buniek môžu nastávať aj nesprávne procesy a vtedy môžu pomáhať aj kmeňové bunky pri náprave takýchto poškodení.

Kmeňové bunky a starostlivosť o pleť 

Kmeňové bunky na pleť - v ampulkách, v krémoch, v sérach...

Omladenie pleti množením vlastných kmeňových buniek je zatiaľ v počiatočnom a nedostatočne preskúmanom štádiu 

Jedným z prvých na trhu bol produkt – enzým nazývaný telomeráza, ktorý garantoval, že enzým aktivuje neaktívne kmeňové bunky a znásobí ich objem a zaručí vznik nových kožných buniek a omladnutie o 5 rokov. Popritom sa objavil epidermálny rastový faktor, ktorý sa uvoľňuje, keď dôjde k poraneniu a pri aplikáciách pri poraneniach a popáleninách sa urýchľuje proces hojenia. 

Neskôr sa objavila existencia amatokínu. Amatokín stimuluje zásoby dospelých kmeňových buniek. Od narodenia naša pokožka starne. Keď sme mladí, využitie dospelých kmeňových buniek pre omladenie pleti funguje optimálne. Starnutím sa to zhoršuje. Vytvorením vhodného prostredia tieto rezervy kmeňových buniek môžu byť stimulované k obnove pokožky.

Zatiaľ je táto oblasť málo preskúmaná a kozmetický priemysel sa spolieha na omladnutie pleti hlavne vlastnými kmeňovými bunkami.

Omladenie pleti ochranou vlastných kmeňových buniek je oveľa ďalej preskúmané a v dnešnej dobe nesmierne účinné

Štúdie varujú, že starnutie, UV žiarenie a znečistené ovzdušie znižujú produkciu kmeňových buniek. Existujú látky, ktoré sú schopné ochraňovať kmeňové bunky pred škodlivými vplyvmi prostredia. Hoci neprodukujú ďalšie kmeňové bunky, ochraňujú existujúce kmeňové bunky. Tento objav je nesmierne dôležitý pre udržiavanie zdravej a vitálnej pokožky.

1. Peptidové komplexy proti vráskam

Koža dospelých ľudí sa hojí cez zápalovú reakciu zahŕňajúc makrofágy a typ kolagénu I. Hojenie fetálnej kože sa spolieha na kmeňové bunky a fibroblasty. Hojenie ľudskej kože neodstraňuje jazvy a vrásky, pričom fetálna koža sa hojí bez jaziev.   Hľadali sa spôsoby, ako aktivovať vlastné dospelé kmeňové bunky a aby aktivita fibroblastov dominovala nad zápalovým procesom, aby sa napodobnil proces hojenia ako pri fetálnej koži – hojenie bez jaziev a vrások. Jediná látka, ktorá to dokáže je peptid 199. Od tej doby sa vyvinulo množstvo peptidových komplexov, ktoré si výrobcovia dali patentovať a zatiaľ najúčinnejšími peptidmi na trhu je Matrixyl 3000, Regu-Age a Syn-Coll. Peptidy majú malé molekuly a sú schopné preniknúť epidermou a vyslať signál bunkám o tom, ako majú fungovať. Ovplyvňujú aj syntézu kolagénu a elasténu. Peptidové komplexy stimulujú aj telu vlastné rastové faktory. Peptidové komplexy sú bezpečné a vynikajúce omladzovacie prostriedky. Spoločnosť Wellmaxx vyvinula kozmetickú radu s aktívnymi peptidmi, ktoré v objektívnych testoch preukázali objektívne merateľné účinky.

2. Rastlinné a ľudské kmeňové bunky proti vráskam

Kmeňové bunky obsahujú dva kľúčové komponenty - rastové faktory a proteíny. Rastové faktory majú významnú úlohu pri delení buniek, raste nových buniek a pri tvorbe elasténu a kolagénu. Proteíny ovplyvňujú delenie kmeňových buniek. Pri aplikovaní kmeňových buniek na pokožku pomáhajú vyhladiť vrásky a spomaliť starnutie buniek. 

Kmeňové bunky sa získavajú aj zo špeciálnej odrody jablka, z ďatlových paliem, z citrusov, gotu koly, ruže, edelweiss a iných rastlinných zdrojov - z rastlín, ktoré si zachovávajú čerstvosť na "neprirodzene" dlhú dobu a preto sú výnimočné. Švajčiarske laboratórium vyvinulo kmeňové bunky zo špeciálnej odrody jablka. Riešenie je patentovo chránané. Tieto kmeňové bunky sú bohaté na epigenetické faktory a metabolity, ktoré pomáhajú ochrániť a predĺžiť životnosť vlastných ľudských kmeňových buniek.  

Ľudské kmeňové bunky alebo rastové faktory v kozmetickom priemysle v preparátoch sú v niektorých krajinách zakázané. Okrem toho sú extrémne predražené deklarujúc okamžitú regeneráciu kožných buniek o niekoľko rokov, ale ešte ani jeden produkt nepreukázal sľubované zázračné omladenie v krátku dobu o desiatky rokov. Stačí si na zahraničných stránkach prečítať skúsenosti s produktami s obsahom ľudských dospelých kmeňových buniek a sľúbené omladenie o desiatky rokov sa zázrakom nekoná. 

peptidy v kozmetike

3. Rastové faktory

Rastové faktory sa získavajú z rôznych zdrojov - z rastlín, zo živočíchov alebo ľudké a synteticky vyrábané rastové faktory. Ľudský rastový faktor sa používa v kozmetike na stimulovanie zdravých buniek. Rastové faktory sa používajú na stimulovanie tvorby kolagénu a omladnutie pleti rovnako ako peptidy a kmeňové bunky. Používanie kozmetiky s ľudskými rastovými faktormi pre zvýšenie tvorby vlastných buniek je v celku zaujímavá myšlienka, ale nedostatočne preskúmaná oblasť, keďže ešte nie je celkom objasnená otázka, či dochádza len k stimulovaniu rastu zdravých buniek.  Najlepšie je sa na túto otázku opýtať priamo výrobcu konkrétneho rastového faktora. 

Zhrnutie

Čo sa dá jednozačne povedať a preukázať je, že aj rastlinné kmeňové bunky a aj ľudské kmeňové bunky ochraňujú a predlžujú životnosť vlastných buniek, do určitej miery stimulujú aktivitu vlastných kmeňových buniek, čo vedie k spevneniu pokožky a rastlinné kmeňové bunky majú anti-oxidačný účinok, teda spomalujú proces starnutia.

Rastlinné kmeňové bunky, peptidové a enzýmové kompexy v ampulkách, v krémoch, v sérach alebo v iných formách sú na rozdiel od ľudských kmeňových buniek a rastových faktorov omnoho lacnejšie a lepšie preskúmané. 

Na záver 

Môžeme teda vidieť, že už existuje veľa možností v oblasti produktov pre starostlivosť o pleť – peptidy, enzýmy, kmeňové bunky, ktoré stimulujú produkciu vlastných kmeňových buniek. Rýchlo sa rozvijajúci kozmetický priemysel určite v dohľadnej dobe prinesie ďalšie efektívne možnosti pre omladenie pleti. 

Tento článok má za cieľ poskytnúť pomerne náročnú odbornú problematiku prevažne väčšine čitateľov, preto sme sa snažili o zjednodušený výklad nesmierne náročnej problematiky.